“DTX Azərbaycanın güvənc yeridir”
28 Mart – Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti əməkdaşlarının peşə bayramı
Azərbaycan təhlükəsizliyinin keşikçiləri: Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin şərəfli missiyası
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) ölkəmizin milli təhlükəsizliyinin qorunması, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi və ictimai asayişin təmin olunmasında mühüm rol oynayan strateji qurumlardan biridir. Hər il 28 mart tarixi DTX əməkdaşlarının peşə bayramı kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar gün Azərbaycanın təhlükəsizliyini və suverenliyini təmin etmək üçün canını əsirgəməyən fədakar insanların fəaliyyətinə verilən dəyərin ifadəsidir.
DTX-nin şərəfli tarixi və mühüm rolu
Azərbaycanın xüsusi xidmət orqanlarının tarixi XX əsrin əvvəllərinə dayanır. Müasir dövrdə isə DTX ölkənin milli maraqlarını qoruyan, xarici və daxili təhdidlərin qarşısını alan, terrorçuluq, casusluq və digər təhlükəli fəaliyyətlərlə mübarizə aparan güclü dövlət strukturlarından birinə çevrilib.
DTX əməkdaşları informasiya təhlükəsizliyindən tutmuş, dövlət sirlərinin qorunmasına, ekstremizm və separatçılıqla mübarizəyə qədər geniş spektrli fəaliyyət həyata keçirirlər. Onların gizli, lakin taleyüklü vəzifələri ölkənin sabitliyinin və inkişafının təmin olunmasına xidmət edir.
General-polkovnik Əli Nağıyev: “DTX Azərbaycanın güvənc yeridir”
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi, general-polkovnik Əli Nağıyev DTX əməkdaşlarının fədakarlığını yüksək qiymətləndirərək qeyd edir ki, bu qurum ölkənin milli təhlükəsizliyinin təminatçısıdır:
"Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti ölkəmizin suverenliyini və dövlətçiliyini qoruyan bir qaladır. Bizim əsas vəzifəmiz Azərbaycanın təhlükəsiz və sabit inkişafına töhfə vermək, düşmən qüvvələrin və təhlükəli ünsürlərin qarşısını almaqdır. DTX əməkdaşları daim yüksək peşəkarlıq və vətənpərvərlik nümayiş etdirirlər. Azərbaycan xalqı bizim fəaliyyətimizə etibar edir və biz bu etimadı daim doğrultmağa borcluyuq."
General-polkovnik Əli Nağıyev həmçinin vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında DTX-nin maddi-texniki bazası gücləndirilib, əməkdaşların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması üçün ciddi tədbirlər görülüb. Bu gün DTX dünyanın ən güclü təhlükəsizlik xidmətləri ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq edərək, ölkəmizin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün ən müasir metodlardan istifadə edir.
DTX əməkdaşları: görünməz qəhrəmanlar
DTX əməkdaşları ictimaiyyətə məlum olmayan, lakin dövlətin gələcəyi üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən tapşırıqları yerinə yetirirlər. Onlar yalnız vətənpərvərlik və fədakarlıq ruhu ilə fəaliyyət göstərən, təhlükəyə sinə gərən insanlardır.
28 mart tarixinin DTX əməkdaşlarının peşə bayramı kimi qeyd olunması onların çətin və məsuliyyətli işlərinə verilən böyük dəyərin göstəricisidir. Azərbaycan xalqı onların səyləri sayəsində sabitlik və əmin-amanlıq içində yaşayır.
Bu münasibətlə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin bütün əməkdaşlarını və veteranlarını təbrik edir, ölkəmizin təhlükəsizliyi və sabitliyi naminə gördükləri işlərə görə onlara təşəkkür edirik!